Wigtown Wanderers'a Hoşgeldiniz...
Wigtown Wanderers'a Hoş Geldiniz!

Forumumuzda vakit geçirip, role play yapmak lütfen için üye olun.

https://discord.gg/QCRdw8xVE8
Wigtown Wanderers'a Hoş Geldiniz!

Forumumuzda vakit geçirip, role play yapmak lütfen için üye olun.

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders

2 posters
YazarMesaj
James L. Darwin
Suçlu
Suçlu
James L. Darwin

I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders Empty
MesajKonu: I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders   I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders EmptyÇarş. Eyl. 15, 2010 1:17 pm

Dersin Konusu: + Yunan Mitolojisine Giriş ve Tanrıçalar
Dersin Profesörü: + Richard John Lloyd
Ders Zamanı/Hava Durumu: + Günün ilk dersi + Yağmurlu
Dersin İşlendiği Yer: + Mitoloji Dersliği
Dersin İşlenişi:
Profesör elindeki kitap masasında oturmaktadır. Bu arada öğrenciler sınıfa yavaş yavaş girmeye başlarlar. Profesör bir yandan önündeki eski, yıpranmış kağıdı okurken diğer bir yandan da öğrencilerini izlemektedir. Kısa bir süre sonra kitabı kapatıp masasına geri koyar ve öğrencilerini şöyle bir izler. Sınıftaki uğultuların kesilmesiyle beraber masasından yavaşça ayağa kalkar ve sınıfın önüne doğru ilerler. Uğultuların kesilmesiyle beraber profesör konuşmaya başlar. ''Ders başlıyor!'' Birkaç saniye sonra tekrar konuşmaya başlar.

''
Mitoloji kelimesi, yunanca mythos yani masal - hikaye ve logos ise söz kelimesinden yapılmıştır. Mitoloji; çok eski zamanlarda gelmiş ve yaşamış olan ulusların inandıkları tanrıların, kahramanların, devlerin ve perilerin hayat ve bahseden hikayelerdir. Her toplumun kendine özgü bir mitoloji maceraları vardır. Ve temsil ettiği topluluğun aynası gibidir. Mitolojiler toplumdan topluma farklılık gösterdiği gibi ortak yanlarda çok bulunmaktadır. Mitolojide geçen öykülerin hepsi hayal ürünü değildir. Birçok mitolojide geçen tufan olayı, yapılan kazı ve araştırmalar sonuçu gerçek olduğu ispatlanmıştır.
Mitolojilerin en güzeli olarak olarak kabul edilen klasik mitoloji yani Greek Mitolojideki öykülerin tamamına yakın bir bölümü ya Anadolu da geçmektedir, yada anadolu ile ilintilidir. Yunan mitolojisindeki bazı tanrılar;
+Athena
+Fraude
+Zeus
+Hades
+Hera
+Hephaistos
+Gaia''

Profesör konuyu öğrencilere anlatırken öğrenciler dikkatle dinlemektedir. Ders bitiminde Profesör konuşmaya başlar. '' Ödev veriyorum, yazın. Artemis ve Pragsidike tanrıçalarının araştırılmasını istiyorum, resimli olsunlar. Evet arkadaşlar, ders bitmiştir! Çıkabilirsiniz. '' dedikten sonra öğrenciler hızlı bir şekilde toparlanıp sınıftan çıkarlar.

Verilen Ödev: Artemis ve Pragsidike resimli olarak araştırılması.
Dersin Akışı: Derste her hangi bir olumsuz olay olmamıştır.

En son Richard John Lloyd tarafından Salı Ekim 12, 2010 7:14 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Stepan E. Quin
Seherbaz
Seherbaz

I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders Empty
MesajKonu: Geri: I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders   I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders EmptyC.tesi Eyl. 25, 2010 6:13 pm

Yağan yağmurlar yatakhanenin camını adeta taşlıyordu. Bu seste uyumak mümkün mü? Cam kenarındaki yatağımdan sessizce kalktım, amacım diğerlerini uyandırmamaktı. Ama yatak bana karşı gelerek yüksek sesle gıcırdadı, onun peşinden ayımsı bir kükreyiş doldurdu odayı. Neyse ki kimse uyanmamıştı, aslında uyansalar iyi olacaktı çünkü ilk ders bir buçuk saat sonra başlayacaktı. Giyinip doğruca Büyük Salon’a indim ve bir güzel karnımı doyurdum. İlk mitoloji dersimi dört gözle bekliyordum doğrusu. Ben yemeğimi yerken diğer öğrencilerde yavaştan girmeye başladılar. Gruplar yine eksiksiz oturdu yerlerine, sanki birbirlerini yıllardır görmemişçesine iştahla sohbete koyuldular. Önlerinden tabaklarını alsanız haberleri olmayacak. Yemeğimi bitirip tabağımı önümden itince hemen kalkmayıp biraz daha zaman öldürdüm. Dalıp gitmişken yanımdaki çocuğun kalkışıyla irkildim. Çocuk tip tip bana bakıyor, belki de içinden gülüyordu. Aldırmamışçasına yerimden kalktım ve üçüncü kata yol aldım. Sınıfa girdiğimde profesörü masasında otururken gördüm ve biraz korktum. Acaba geç mi kalkmıştım? Hadi canım daha beş dakika var. Fakat sınıftakiler rahat tavırları rahatlamamı sağladı. Doğruca bir sıraya oturup malzemelerimi çıkardım. Sıralar tamamıyla dolduğunda profesör okuduğu kitabı bıraktı ve biraz ilerledikten sonra ‘’Ders başlıyor!’’ diye bağırdı. Bunu üzerine sınıfa fırtına öncesi bir sessizlik dalgası hâkim oldu. Ve profesör derse giriş yaptı; ‘’ Mitoloji kelimesi, yunanca mythos yani masal - hikaye ve logos ise söz kelimesinden yapılmıştır. Mitoloji; çok eski zamanlarda gelmiş ve yaşamış olan ulusların inandıkları tanrıların, kahramanların, devlerin ve perilerin hayat ve bahseden hikayelerdir. Her toplumun kendine özgü bir mitoloji maceraları vardır. Ve temsil ettiği topluluğun aynası gibidir. Mitolojiler toplumdan topluma farklılık gösterdiği gibi ortak yanlarda çok bulunmaktadır. Mitolojide geçen öykülerin hepsi hayal ürünü değildir. Birçok mitolojide geçen tufan olayı, yapılan kazı ve araştırmalar sonuçu gerçek olduğu ispatlanmıştır.
Mitolojilerin en güzeli olarak olarak kabul edilen klasik mitoloji yani Greek Mitolojideki öykülerin tamamına yakın bir bölümü ya Anadolu da geçmektedir, yada anadolu ile ilintilidir. Yunan mitolojisindeki bazı tanrılar;
+Athena
+Fraude
+Zeus
+Hades
+Hera
+Hephaistos
+Gaia''

Bir yandan profesöre kulak verip diğer yandan yazmaya çalışmak her ne kadar zor olsa da iki işi bir arada yapabiliyorum doğrusu. Profesör dersin sonlarına doğru bitirdi ve bu sefer ödeve gelmişti sıra. ‘’ Ödev veriyorum, yazın. Artemis ve Pragsidike tanrıçalarının araştırılmasını istiyorum, resimli olsunlar. Evet arkadaşlar, ders bitmiştir! Çıkabilirsiniz. ‘’ Bunu da not ettikten sonra hızlıca toparlanıp sınıftan çıktım.

Ders Puanı: 7
Ödev Puanı: 12

I. ve II.Sınıflar # I. Ortak Ders
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» II. III. ve IV. Sınıflar (II. Ortak Ders)
» V & VI. Sınıflar Ortak II. Ders
» IV - V. - VI. Sınıflar | I. Ortak Ders
» II. ve III. Sınıflar Ortak II. Ders
» V. & VI. Sınıflar | II. Ortak Ders